Günümüzde internet sektörünün ve bu sektörün meyvelerinin ne denli bizlere hâkim olduğunu görebilmek zor olmasa gerek. Sabah kalkınca ilk işiniz sosyal ağlara bakmak ise siz de bu sektörde bir garanti müşterisiniz. Aslında sizin hobileriniz birilerinin gelirini sağlıyor. Peki ya burada siz sadece garanti müşteri mi olmalısınız yoksa bu büyüyen pazarda gelir elde edebilecek atılımlar yapan birisi mi?

BİR İLETİŞİM ALIŞKANLIĞI OLAN WHATSAPP
Kısa mesaj geleneğimizi farklılaştırarak ortaya çıkan uygulama şuan dünyanın en çok aktif oranlı kullanım yüzdesine sahip durumda. Artık sadece sms için değil, fotoğraf gönderme ve sesli/görüntülü konuşma gibi konularda da ilk tercihimiz durumunda.

Peki ya nereden çıktı ve nasıl bu kadar büyük hale geldi bu iletişim aracı. 2009 yılında iki yazılımcı tarafından oluşturulan Whatsapp, özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra inanılmaz bir ivme yakaladı. Bu satışın miktarı ise dudak uçuklatacak cinsten, tam olarak 19 Milyar $. Söylentilere göre de bu yılsonunda bu değer 50 Milyar $ olacak. İşin enteresan ve bir senaryoya dökülecek tarafı ise bu uygulamayı oluşturan kişilerin daha öncesinde yemek kuyruğunda bekleyen standart bir hayat yaşayan insan olmaları.

Bir Whatsapp ne kadar büyük olabilir ki dememeniz için size şöyle bir örnekleme yapmak isterim. 2014 yılı verileri bize şunu söylüyor; Whatsapp > Turkish Airlines + Turkcell + TÜPRAŞ. Ayrıca; Whatsapp’dan yapılan bir açıklamaya göre; dünyanın dört bir yanındaki yarım milyar kişi artık düzenli ve aktif bir Whatsapp kullanıcısı. Kullanıcılar her gün 700 milyondan fazla fotoğraf ve 100 milyondan fazla video paylaşımında bulunuyorlar.

BÜYÜK İŞ SADECE GÖRDÜĞÜNÜZ İŞ DEĞİLDİR

Bir üst başlıkta da bahsettiğimiz gibi sizi güçlendirecek ve dünyaya tanıtabilecek işler artık sosyal dünyada gelişen projelerdir. Sürekli yapılan inşaat ve gayrimenkul işleri çok büyük işler olarak görünse de, bu işlerin sosyal pazarı olmadığı takdirde hep sadece bulunduğu bölgede kalmaya mahkûm bir geleceği olan yatırımlardır. Evet, büyük iş demek koordineli yatırımları bir arada toplayan iş demek! Eğer sektörün lideri konumuna yükselmekse amaç, amaca uygun hareket etmek de sosyal ve web tabanlı işlere yoğunluk vermekten geçer. Mesela günümüzde en büyük emlak ve gayrimenkul firmaları bile Sahibinden.com’un inisiyatiflerine bağlı olarak iş yapmaktadırlar. Artık düzen ciddi maliyetlerle bir giyim mağazası açmak yerine o miktarı bir internet mağazasına aktarmaya kaymaktadır. Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlarda bile satış yaparak çok ciddi gelir elde eden insanlar bir hayli fazla. Burada yatırımlarımızla en doğru ne yapılabilir konusu çok önem kazanmaktadır.

YURT DIŞINI TAKİP EDİN DOĞRU SEÇİMLER YAPIN

Ülkemizde yapılan online girişimlerin neredeyse %90’lık oranı yurt dışında denenmiş ve başarıya ulaşmış işlerdir. Yurt dışında gördüğünüz başarılı bir girişim henüz ülkemizde uygulanmamış ise bu sizin için ciddi bir fırsat yaratabilir. Gerçekçi olmak gerekirse ülkemizde ilk elden çıkan dünyaya etki edecek bir uygulama yapmak oldukça zor. Uzman kiralama, on liraya iş yaptırma, günlük ev kiralama, online araç kiralama, yolculuk paylaşma ve buna benzer mantıklarla yapılan tüm girişimler ülkemizde zirve noktasına ulaştı desek yeridir. Girişimciler sermayelerini bulunduğu bölgede kullanmak yerine tüm ülkeyi kapsayacak projelere yatırdılar ve sonuç olarak meyvelerini topluyorlar. Sonuç olarak kabuğunuzdan çıkmanız ve pazarın sadece bulunduğunuz bölge olmadığını fark etmeniz gerekiyor. Sistematik bir çalışma her zaman başarı getirmiştir. Kendinize güvenin girişim yapmaktan korkmayın.

İnternet göründüğü kadar sevimli ya da korkutucu olabilir ama bu internetin bir fırsat ve büyük bir sosyal ekosistem olduğu gerçeğini değiştirmez.